Cor Clinic

Cor Clinic

TR | EN

Fotona SP Dynamis Lazer

Fotona SP Dynamis Lazer Nedir?

Fotona SP Dynamis Lazer sistemi, tüm önemli estetik ve medikal tedavileri gerçekleştirmek için en yeni teknolojilerle tasarlanmış tek dual lazer sistemidir. 

SP Dynamis’in benzersiz dual (çift) dalga boylarını birleştirerek sunduğu tedavi olanağı ile,

 • Er:YAG (2094mm) cilt

         (lekeler, yüzeysel damarlar, ince çizgiler, çatlaklar…)

 • Nd:YAG (1064mm) cilt altı derin dokular

         ( yağ hücreleri, derin damarlar, kollajen ve elastik fibril’lerin bulunduğu bağ dokusu, kas ve eklem dokuları…)

gibi, hedeflenen dokuya spesifik olarak, düşük ısıyı uzun süre verebilme özelliği ile doktora ve hastaya birçok alanda (cerrahi, estetik, jinekoloji, diş hekimliği…) uygulama alanı sunmaktadır.

Diğer tüm Lazer sistemlerinden farklı olarak, Fotona Lazer siteminde yayılan bu uzun süreli düşük ısı enerjisi ile;

Hedeflenen cilt ve cilt altı bölgesindeki istenmeyen leke, damar (varisli damar) gibi yapı ve dokular ağrısız ve hızlı bir şekilde yok edilir.

 • Yaşla birlikte sayıları azalan kollajen, elastin gibi dokuların sayıları ve hacimleri artar. (Neokollojenizasyon
 • Yeni kolajen üretimi için cilt altı doku tetiklenerek, kollajen üretim süreci başlar
 • Hedeflenen cilt bölgesindeki mevcut kollajen hücrelerinin ve elasinin ara bağlantıları sıkılaşır.
 • Yaşla birlikte artan yağ dokuda LİPOLİZ yaparak cilt ve cilt altı bölgenin arası sıkılaşır.

Sonuç, gevşek/sarkmış cildin sıkılaşması, ince çizgiler, kırışıklıklar ve cilt kalitesinde iyileşmedir.

Fotona Lazer Çalışma Prensibi

Fotona’nın Nd:YAG dalga boyu cildin en derin katmanlarına etki etmede çok etkili olurken, Er:YAG dalga boyu ise yüzey kısımlardaki sorunları gidermede büyük başarı sağlamıştır. Bu sebepten estetik ve anti-aging uygulamalarında üst düzey ve kalıcı sonuçlar elde edilmektedir.

SP Dynamis lazer tedavilerinde herhangi bir kesi ve enjeksiyon uygulanmamaktadır. Hastalar tedaviyi takiben günlük aktivitelerine devam edebilirler.

Fotona SP Dynamis; gelişmiş teknolojisi sayesinde yüz, el, dekolte, boyun ve bacaklar başta olmak üzere etkinlik sağlanmak istenen tüm deri alanlarında kullanılabilir.

Fotona SP Dynamis kalıcı epilasyonda da çok başarılı sonuçlar vermektedir. Tüm cilt tiplerinde ve açık renk tüylerde de etkili olmaktadır.

Fotona Yüksek Performanslı Estetik Tedaviler

 • Patentli Çözümler – Üstün Güvenlik ve Hassasiyet için
 • Yenilikçi Darbe Modları – Daha Yüksek Performans için
 • Gelişmiş El Aleti Teknolojisi – Rakipsiz Kontrol için
 • Optimal Dalga Boyu Kombinasyonu – Üstün Sonuçlar için

Fotona SP Dynamis ile Yapılabilen Uygulamalar Nelerdir?

 • Skar, Akne ve Akne İzi Revizyonu
 • Fraksiyonel Cilt Yenileme
 • Yüzeyel ve Derin Peeling
 • Cilt Sıkılaştırma
 • Leke Tedavileri
 • Ağız Çevresi Cilt Yenileme
 • Ablatif – Non-Ablatif Cilt Yenileme
 • Hipertrofik İzler
 • Gebelik Çatlakları (Strialar)
 • Vasküler (damarsal) Lezyon Tedavileri
 • Kalıcı Epilasyon
 • Lazer Lipoliz
 • Tırnak Mantarı Tedavisi
 • Aşırı Terleme Tedavisi
 • Vajinal Sıkılaşma ve Daralma
 • İdrar Kaçırma Tedavisi
 • 4D Yüz Gençleştirme

Lazer tedavileri artık hemanjiyomlar, porto şarabı lekeleri gibi vasküler malformasyonlar, telenjiektaziler, venöz göller ve anjiyomlar dahil olmak üzere birçok vasküler lezyon tipinin çıkarılması için rutin bir prosedürdür.

Fotona İle Mükemmel Vasküler Çözümler

Uzun atışlı Nd:YAG lazerler, vasküler lezyonların tedavisi için mükemmel bir çözüm sunar. Fotona’nın uzun atışlı Nd:YAG lazerleri, cilde 5-6 mm derinliğe kadar nüfuz ederek son derece etkili tedaviler sağlar. Bağımsız araştırmalar, Nd:YAG lazerlerle tedavi edilen derin hemanjiyomlu hastaların %75’inden fazlasının lezyonda ciddi bir gerileme gördüğünü göstermektedir.

Fotona, vasküler lezyonların tedavisi için mükemmel olan XP Dynamis gibi uzun darbeli Nd:YAG’lı bir dizi sistem sunar. Ayrıca, Q-anahtarlı KTP’ye sahip çok dalga boylu StarWalker sistemi de vasküler ve pigmentli lezyonların çıkarılması için ideal bir platformdur.

Güvenli, Etkili ve Minimal İnvaziv

Vasküler lezyonlar için hedeflenen kromofor intravasküler oksihemoglobindir; bu nedenle, termal hasar büyük ölçüde kutanöz kan damarlarıyla sınırlıdır. Lazerden gelen enerji damardaki kan tarafından emilir, ısıya dönüştürülür ve daha sonra damar duvarları tahrip olur. Esas olarak bir lezyonun yüzey katmanlarını etkileyen diğer dalga boylarıyla karşılaştırıldığında, Nd:YAG ışığı aynı zamanda tedavinin uzun vadeli etkinliğini sağlamak için önemli olan alttaki vasküler besleme sistemini de hedefler. Diğer sağlıklı damarlar tedavi edilen bölgeye kan sağladığından ve vücudun bağışıklık sistemi ölü dokuyu tıpkı bir çürük gibi temizlediğinden, bu işlem tamamen güvenlidir.

Vasküler lezyonların giderilmesine yönelik tedaviler en iyi aşağıdaki Fotona lazer sistemleri ile gerçekleştirilebilir:

Hızlı, güvenli ve yüksek kaliteli estetik bir tedavi istiyorsanız Fotona SP Dynamis en ideal seçimdir. Tüm Fotona SP ve XP lazer sistemleri yüksek performanslı, ablatif olmayan uzun darbeli Nd:YAG ve cerrahi QCW Nd:YAG lazerleri sunar ve epilasyon ve estetik ve dermatolojideki diğer birçok uygulama dahil olmak üzere son derece geniş bir estetik tedavi yelpazesi sunar.

StarWalker – günümüzdeki en yüksek performanslı tek darbeli Q-Switched lazerdir. Tek bir sistemde dört dalga boyu ile StarWalker, çoğu pigmentli ve vasküler lezyon tipinin yanı sıra karmaşık, çok renkli dövmelerin de etkili bir şekilde çıkarılması için ihtiyaç duyacağınız tüm araçları sağlar.

Üstün performans

Tüm Fotona Nd:YAG lazerleri, VSP (Değişken Kare Atış) teknolojisine sahiptir ve lazer enerjisinin cilde derinlemesine nüfuz ederek cilt yüzeyine zarar vermeden termal etkiler oluşturmasını sağlar. Geleneksel Nd:YAG teknolojileriyle karşılaştırıldığında, Fotona’nın tescilli VSP atışları, yalnızca hedeflenen yapılarla sınırlı, neredeyse anlık sıcaklık artışları yaratır; cilde gereksiz enerji vermeyerek zarar görmesini engeller.

El Aletleri ve Aksesuarlar

Fotona’nın özel olarak tasarlanmış, yenilikçi el aleti teknolojisi, lazer atışlarının tedavi alanına güvenli, hassas kontrollü ve optimum şekilde iletilmesini sağlar.

Daha fazlası için…

Varis İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte varis, kadınlarda en çok görülen sorunlardandır. Araştırmalara göre yaklaşık olarak hamile kadınların % 40’ı varis problemi yaşamaktadır. Bu dönemde alınan bazı önlemler, doğum sonrası varis riskinin en aza inmesini sağlayabilmektedir. Bu süreçte ne gibi önlemler almanız gerektiği ve hamilelikte varis tedavisi ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz.

Hamileyken vücudunuzdaki kan miktarı artar ve damarlarınızdaki yükün çoğalmasına sebep olur. Progesteron (vücudu gebeliğe hazırlayan bir hormon) seviyeniz de yükselir ve kan damarlarınızın duvarlarını gevşetir. Rahmin büyümesi sonucu, vücudun sağ tarafında bulunan büyük damara (alt toplardamar) baskı çoğalır ve bu da bacak damarlarınızdaki basıncın artmasına sebep olur. Bu dönemde varisli damarlar artabilir. Siz büyüdükçe daha da büyür ve belirgin hale gelir.

 

Ailenizin diğer üyelerinde varis varsa, varis olma olasılığınız daha yüksektir. Kadınlarda erkeklerden daha yaygındır ve eğer sizde varsa, birbirini takip eden her hamilelikte ve yaşınız ilerledikçe daha da artma eğilimindedirler. Fazla kilolu olmak, ikiz veya daha fazla bebek taşımak ve uzun süre ayakta durmak da varis olasılığınızı artıracaktır.

Tüm bunlara rağmen iyi haber, özellikle hamile kalmadan önce varisleriniz yoksa, doğum yaptıktan sonra varislerin iyileşebileceği veya kaybolabileceğidir. Ve eğer iyileşmezlerse, bebeğiniz doğduktan sonra çeşitli tedavi seçeneklerine yönelebilirsiniz.

Ayrıca, özellikle ayak bileklerinizde, bacaklarınızda veya yüzünüzde cilt yüzeyine yakın küçük kan damarlarını fark etmiş olabilirsiniz. Bunlara örümcek damarları denir, çünkü genellikle küçük dalların merkezden dışarı yayılmasıyla örümceğe benzer bir düzende görünürler. (bazen bir ağacın dallarına veya belirli bir deseni olmayan ayrı ince çizgilere benzeyebilirler.)

Bunlar rahatsızlığa neden olmaz ve genellikle doğumdan sonra kaybolurlar.

Hamilelikte varisleri nasıl önleyebilirim?

Aşağıdaki durumlarda hamileyken varisli damarları önleyebilir veya en aza indirebilirsiniz:

 • Doktorunuzun kontrolünde günlük egzersizler yapın. Kısa süreli hızlı bir yürüyüş bile dolaşımınızı iyileştirebilir.
 • Hamilelik döneminizde önerilen ağırlık aralığında kalmaya dikkat edin.
 • Ayaklarınızı ve bacaklarınızı mümkün olduğunca kalbinizin seviyesine veya daha yükseğe kaldırın. Otururken bacaklarınızı bir sandalyeye uzatın ve yastıklarla yükseltin.
 • Otururken bacaklarınızı veya ayak bileklerinizi üst üste çaprazlamayın.
 • Uzun süre oturmayın veya ayakta durmayın. Dinlenmek için sık sık mola verin.
 • Doktorunuz önerdiyse varis çorabı giyinmeye devam edin. Çeşitli türleri olan bu çoraplar sayesinde bacaklarınızdaki kan dolaşımının daha düzenli olacaktır.

Aşağıdaki durumlarda hamileyken varisli damarları önleyebilir veya en aza indirebilirsiniz:

  • Doktorunuzun kontrolünde günlük egzersizler yapın. Kısa süreli hızlı bir yürüyüş bile dolaşımınızı iyileştirebilir.
  • Hamilelik döneminizde önerilen ağırlık aralığında kalmaya dikkat edin.
  • Ayaklarınızı ve bacaklarınızı mümkün olduğunca kalbinizin seviyesine veya daha yükseğe kaldırın. Otururken bacaklarınızı bir sandalyeye uzatın ve yastıklarla yükseltin.
  • Otururken bacaklarınızı veya ayak bileklerinizi üst üste çaprazlamayın.
  • Uzun süre oturmayın veya ayakta durmayın. Dinlenmek için sık sık mola verin.
  • Doktorunuz önerdiyse varis çorabı giyinmeye devam edin. Çeşitli türleri olan bu çoraplar sayesinde bacaklarınızdaki kan dolaşımının daha düzenli olacaktır.

Evet, varisden kurtulmak mümkündür. Eğer varis tedavisinde doğru tanı ve doğru haritalama ile sorunun temeli tespit edilip, bu doğrultuda en uygun tedavi ile varislerinizden kurtulabilirsiniz ve tekrarlama ihtimali en aza iner.

Malesef genç yaşlarda varis problemi oluşabilmektedir. Bunun en temel nedenlerinden biri genetik faktörlerdir. Genetik olarak varise uygun bir yapınız varsa ve bunun yanısıra yaptığınız iş veya yaşam tarzınızdan kaynaklı (spor vb.) sürekli ayakta kalıyorsanız varis problemi yaşama olasılığınız yüksek olacaktır.

Özetleyecek olursak:

 • En büyük neden kalıtsal olmasıdır.
 • Meslek hastalığı (ayakta fazla durulan işler),
 • Obezite ve spor yapmamak,
 • Günlük yaşamınızda fazla hareket etmemek,
 • Doğum ve sık aralıklarla fazla veya çoğul doğum yapmak.
 • Sigara, alkol gibi maddelerin fazla tüketilmesi.

 

Bir diğer sebep de damar tıkanıklı olan kişilerin kan sulandırıcı ilaç kullanılmamasıdır. Bu toplardamar içinde pıhtı oluşumuna ve bunun sonucunda ölüme kadar gidecek sonuçlar oluşabilir.

Varisler bir kez ortaya çıktıktan sonra kendiliğinden düzelmezler. İlerleme hızını azaltmak için alınacak önlemler arasında;

 • Sağlıklı bir kiloda kalmak ve günde 20-30 dakikalık düzenli yürüyüşler yapmak,
 • Ayaklarda sabit bir pozisyonda geçirilen sürenin uzunluğunu azaltmak yardımcı olabilir ve gün içinde ayakta durma ve oturma pozisyonları arasında geçiş yapmak da damarlardaki baskıyı azaltacaktır.
 • Kan dolaşımınızı iyileştirmek için egzersiz yapın.
 • Doktorunuz öneriyorsa varis çorapları kullanın .

Varis çorapları, tedavi sonrasında giymenizi tavsiye edebilir. Bunlar, kanın kalbinize daha kolay akabilmesi için bacaklarınıza yeterince baskı uygular. Ayrıca şişmeyi azaltırlar. 

Venöz (toplardamar) yetmezliği ve varis hastaları tarafından sıklıkla kullanılan bir tıbbi çorap türüdür.